Aktualności
Życzenia świąteczne Ministra Edukacji i Nauki
Czwartek, 23 Grudzień 2021 09:36

zyczenia ministra

Zmieniony: Czwartek, 23 Grudzień 2021 09:51
 
Koncert Bożonarodzeniowy
Czwartek, 23 Grudzień 2021 08:25

17 grudnia w naszym liceum odbył się Koncert Bożonarodzeniowy. Za sprawą Chóru „Cantilena” prowadzonego przez Pana Henryka Gadomskiego, zostaliśmy wprowadzeni w wyjątkowy, świąteczny nastrój.

Podczas koncertu śpiewane były różnego rodzaju kolędy:

- powszechnie znane i lubiane np. „Przybieżeli do Betlejem”, „Jezus Malusieńki”, czy „Bóg się rodzi”,

- zapomniane np. „Cieszmy się”,

- współczesne np. „Od niebiosów”.

Koncert rozpoczął się od kolęd, które wielbiły Nowonarodzonego Jezusa jako Boga. W śpiewie wybrzmiewało przede wszystkim radosne „Gloria” (chwała Bogu).

Następnie został zaprezentowany wiersz oraz dwie współczesne kołysanki („Kołysanka Marii Panny” oraz „Kołysanka Bożonarodzeniowa”), które wywołały w słuchaczach chwilę zadumy nad ziemskim wymiarem życia Jezusa, związanego z ubóstwem, cierpieniem i trudem.

Kolejną grupą były pastorałki ludowe, a wśród nich pastorałka kurpiowska „Scęśliwe Betlejem”. W tekstach tych kolęd, jak to powiedziała przewodnicząca chóru Martyna Duda, wyczuwa się pewnego rodzaju poufałość w stosunku do świętości Jezusa. Wypływa ona jednak z zatroskania i współczucia sytuacji, w której znalazł się Syn Boży.

Chór zakończył swój występ złożeniem życzeń uczniom i pracownikom szkoły oraz zaśpiewaniem kolędy „Nowy Rok”.

Słuchacze nagrodzili występujących gromkimi brawami, tym bardziej, że chór obchodził swoje 40 – lecie istnienia.

Szczególne podziękowania dla uczennic, które wykonywały partie solowe: Małgorzaty Derkacz, Julii Dolata, Wiktorii Drężewskiej, Magdy Michalak, Aleksandry Sobiech, Izabeli Trzcińskiej, Patrycji Sucheckiej oraz dla uczennic, które recytowały: Martyny Dudy oraz Wiktorii Drężewskiej.

Podczas świątecznego spotkania zostały również rozdane nagrody za najpiękniejsze ustrojenie sal. Pierwsze miejsce otrzymała klasa 3 dp. Wyróżnione zostały także klasy 3 cp oraz 2 f. Nagrodę za najciekawszą prezentację otrzymała klasa 3 fg. Dodatkowo nagrodę Mikołajkową za najliczniejsze ubranie się na świątecznie otrzymała klasa 1 f. Konkursy były prowadzone przez Samorząd Uczniowski, a nagrody wręczali przewodniczący SU Stanisław Kubeł oraz Marta Dobkowska.

Podziękowania i dyplomy rozdawała także przedstawicielka harcerstwa Natalia Wołosz za udział w Akcji Paczka. Pierwsze miejsce w pomaganiu zajęła klasa 3 bg. Wyróżnione zostały klasy: 1 c, 2 d, 2 b. Podziękowanie indywidualne otrzymał natomiast Maksymilian Mróz z klasy 1 d.

Całe spotkanie zakończyło się wystąpieniem Pana Dyrektora Krzysztofa Jankowskiego, który życzył wszystkim wytchnienia i odpoczynku podczas przerwy świątecznej, by święta Bożego Narodzenia były czasem spotkań z rodziną, przepełnionym miłością i pokojem. Pan Dyrektor życzył również domknięcia wszystkich spraw rozpoczętych i doświadczenia rzeczy ważnych i głębokich związanych z naszym życiem duchowym.

Całe spotkanie prowadzone było przez przedstawicieli SU Martę Dobkowską i Stanisława Kubła. Wystrój sali zawdzięczamy Pani Anecie Mizerek – Ochenkowskiej oraz Pani Katarzynie Stolarczyk. Relację fotograficzną możemy podziwiać dzięki uczniowi klasy 3 dg Mateuszowi Golanowi.

Zmieniony: Czwartek, 23 Grudzień 2021 08:31
 
Życzenia świąteczne
Środa, 22 Grudzień 2021 08:27

3_Na_stronę_szkoły.jpg

 
Życzenia świąteczne od Rady Rodziców
Środa, 22 Grudzień 2021 08:18

zyczenia-rada-rodzicow-2021.jpg

Zmieniony: Środa, 22 Grudzień 2021 08:28
 
„Od liberatury do liberackości utworów Cypriana Kamila Norwida.”
Wtorek, 21 Grudzień 2021 14:29

 

IMG_20211209_105110.jpg

9 grudnia w naszej bibliotece gościliśmy panią Barbarę Zakrzewską - emerytowaną nauczycielkę języka polskiego i angielskiego, poetkę nagradzaną w ogólnopolskich konkursach literackich. Podzieliła
się z nami swoją pasją, którą jest liberatura. Jako autorka wielu tekstów liberackich pisarka zaznajomiła słuchaczy z genezą, odmianami i twórcami liberatury oraz podjęła rozważania na temat: „Od liberatury do liberackości utworów Cypriana Kamila Norwida.”.
Uczestnicy spotkania - klasa III b wraz z polonistką Anastazją Dzwonnik – Załęską mieli niecodzienną okazję zobaczyć, że dzieła tego typu mogą przybrać dowolny kształt, od tradycyjnego woluminu – aż po książkę-harmonijkę, powieść na luźnych kartkach w pudełku czy poemat w butelce.
Młodzież zapoznała się z niezwykłymi książkami Radosława Nowakowskiego – polskiego liberata – m. in. z tuleją czy książka fruwającą. W utworach liberackich bowiem ważny jest nie tylko tekst, warstwa słowna, ale również typografia, konstrukcja, format i kształt. Uczestnicy spotkania byli szeroko zainteresowani i przejęci wystawą liberatury oraz historiami, w których pisarka podejmowała temat naszego patrona Cypriana Kamila Norwida.
Podsumowaniem spotkania było stwierdzenie młodzieży - liberatura jest nieoczywista, kreatywna, inspirująca, niejednoznaczna i zaskakująca.

Zmieniony: Środa, 22 Grudzień 2021 11:55
 
Wykłady z edukacji prawnej
Wtorek, 21 Grudzień 2021 14:27

 

IMG20211214100712.jpg

W dniach 13-14 grudnia 2021 roku dzięki Fundacji TOGATUS PRO BONO klasa III BP uczestniczyła w spotkaniu z wyjątkowym gościem, którym była pani mecenas Edyta Pryzmont-Puchalska, specjalizująca się w prawie karnym. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość przymierzenia togi adwokackiej, zobaczenia aktu oskarżenia oraz wspólnego rozwiązywania różnych kazusów. W rozmowie z panią adwokat nie zabrakło pytań o doświadczenia związane z drogą prawniczą oraz o rady dla przyszłych studentów tego kierunku. Atmosfera całego spotkania była niezwykle ciepła i swobodna, dzięki czemu czas spotkania upłynął szybko. Było to niezwykle cenne doświadczenie, które wielu uczniom pomoże w wyborze drogi zawodowej.

 
Sukces Marty Dobkowskiej w konkursie „Tędy na prawo”
Wtorek, 21 Grudzień 2021 14:26

4 grudnia 2021 r. odbył się finał konkursu „Tędy na prawo” zorganizowany przez Fundację Togatus Pro Bono. Zmagania uczestników etapu finałowego polegały na udzieleniu odpowiedzi ustnej na zadane pytania przy użyciu narzędzi gwarantujących bezpośrednią łączność audiowizualną.

Miło nam poinformować, że uczennica klasy III BP Marta Dobkowska zajęła III miejsce w tym konkursie. Oprócz nagrody rzeczowej otrzymała również zaproszenie do odbycia praktyki w kancelarii adwokackiej znajdującej się na terenie Ostrołęki.

Marcie gratulujemy i życzymy jej kolejnych sukcesów w konkursach i olimpiadach.

 
Mikołajki na sportowo 2021 za nami
Czwartek, 09 Grudzień 2021 14:16

normal_IMG_9844_1024.jpgUKS Clan i II LO w Ostrołęce zorganizowały XI edycję imprezy charytatywnej „Mikołajki na sportowo” na rzecz dzieci z Domu Dziecka. Podobnie jak w ubiegłym roku akcja trwała około miesiąca. Dzięki zaangażowaniu społeczności II LO i UKS Clan udało się wywołać uśmiech na twarzach wielu dzieci. W programie były konkursy sportowo-rekreacyjne na stadionie miejskim i w sali gimnastycznej II LO, których zakończenie i podsumowanie odbyło się 6 grudnia 2021.

Celem imprezy była popularyzacja różnorodnych form aktywności fizycznej, promowanie aktywnego, zdrowego stylu życia, poprawa kondycji fizycznej, integracja międzypokoleniowa, upamiętnienie 200-lecia urodzin Norwida, a przede wszystkim zbiórka upominków mikołajkowych dla dzieci z Domu Dziecka.

Impreza przebiegała pod Patronatem Prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika, Przewodniczącego Rady Miasta Wojciecha Zarzyckiego oraz Starosty Ostrołęckiego Stanisława Kubła. Patronat medialny eostroleka.pl

Współorganizatorami i partnerami naszej imprezy byli: Miasto Ostrołęka, Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, Ministerstwo Sportu, NSZZ Solidarność Region Mazowsze, Oddział w Ostrołęce, Sklep Sportowy Decathlon w Ostrołęce, Miejski Zarząd Obiektów Sportowo-Turystycznych i Infrastruktury Technicznej w Ostrołęce, Sklep Best Office w Ostrołęce oraz media ostrołęckie.

Nagrodzono zwycięzców w dziewięciu konkurencjach sportowo– rekreacyjnych w trzech kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn.

Podczas zakończenia akcji nagrodzono zawodników klubu, zwycięzców mikołajkowych konkursów sportowo rekreacyjnych, jednocześnie wyróżniających się osiągnięciami na Mazowszu i na etapie międzywojewódzkim oraz za pracę i zaangażowanie na rzecz UKS Clan w 2021 roku: Oliwię Prachniak, Malwinę Mróz, Natalie Trzcińską, Patrycję Tusińską i Wiktora Wołosza.

Tutaj szczególne podziękowania dla pana Marcina Lewandowskiego ze Sklepu Sportowego Decathlon w Ostrołęce za wsparcie naszej imprezy podarunkami i bonami zniżkowymi na zakup sprzętu sportowego oraz za przeprowadzenie bardzo interesującego treningu mentalnego dla uczestników akcji.

Serdeczne podziękowania kierujemy również do Urzędu Miasta, Starostwa, Ministerstwa Sportu, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce, NSZZ Solidarność oraz MZOST i IT.

Dzięki wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy i hojności wspaniałych darczyńców udało nam się zebrać wiele świątecznych podarunków, które po zakończonej imprezie przekazaliśmy do Domów Dziecka w Ostrołęce i Czarnowcu.

Złożone podarki przyniosły wiele zadowolenia i wzruszenia Dzieciom z Domu Dziecka

W imieniu obdarowanych Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Zmieniony: Wtorek, 21 Grudzień 2021 15:10
 
Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia i sukces uczniów II LO
Czwartek, 09 Grudzień 2021 09:35

Olimp SzPZ midi

26 listopada 2021 roku pod hasłem "Depresja – nie jesteś sam, porozmawiajmy" odbyła się Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia młodzieży z województwa mazowieckiego, której celem było pogłębienie wiedzy uczniów na temat depresji i edukacji zdrowotnej dotyczącej rozpowszechniania postaw prozdrowotnych w obszarze zdrowia psychicznego.
Organizatorem Olimpiady było Województwo Mazowieckie we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Płocku pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego. Tegoroczna Olimpiada obejmowała dwie kategorie: test wiedzy i spot filmowy. W konkursie udział wzięli uczniowie z 6 mazowieckich szkół uczestniczących w programie „Szkoła Promocji Zdrowia”.
W kategorii test wiedzy komisja konkursowa, na czele ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego panem dr Adamem Wójcikiem z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Drewnicy, wyłoniła sześcioro finalistów. Uczennica naszego liceum Julita Pietruczuk kl. 3cp zajęła 3 miejsce. W kategorii spot filmowy również wyłoniono 6 finalistów, wśród których uczniowie klasy 3cp zajęli I miejsce, zdobywając tym samym nagrodę główną.
Koordynatorem ostrołęckiej Szkoły Promocji Zdrowia jest Pani Beata Samorajska, której serdecznie dziękujemy za przygotowanie młodzieży do tegorocznej Olimpiady, natomiast wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy!

Zmieniony: Piątek, 10 Grudzień 2021 08:11
 
Spotkanie ze Stanisławem Kałuckim
Środa, 08 Grudzień 2021 12:34

poczta.wp.jpg7 grudnia 2021 r. po raz kolejny gościliśmy Stanisława Kałuckiego – znanego w Ostrołęce pisarza i twórcę wierszy, przede wszystkim dla dzieci. Opublikował także
tomiki poezji oraz liczne baśnie i opowiastki opiewające uroki ziemi kurpiowskiej.
W spotkaniu z klasą I E przedstawił swoje najnowsze dokonania, a mianowicie powieść napisaną z myślą o młodzieży – o Indianach Ameryki Północnej pt. „Shanda i Old Iron Muscles”. Pan Stanisław opowiadał, że inspiracją do jej napisania była podróż do Puszczy Amazońskiej, gdzie zwiedził Nową Gwineę. Książka w większości oparta jest na faktach. Młodzież zafascynowana była opowieściami o podróżach pisarza i
życiem Indian.
Pisarz przedstawił także swoją najnowszą publikację "Kłusownicy i strażnicy", opartą głównie na wspomnieniach z okresu, kiedy był komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Rybackiej w woj. ostrołęckim, a później pełnił funkcję komendanta Posterunku Terenowego w Ostrołęce Państwowej Straży Rybackiej w Warszawie. Książka to dwadzieścia dwa opowiadaniami, które mówią o kłusownictwie oraz jego zwalczaniu na wodach śródlądowych, na Narwi i Bugu. Należy podkreślić, że jest to pierwsza publikaja w Polsce podejmująca temat kłusownictwa słodkowodnego. Młodzież wyszła ze spotkania bogata w nowe doświadczenia, wiedzę i refleksje, bowiem
spotkania z ciekawymi ludźmi to jedna z form propagowania wiedzy o regionie i nie tylko. Nic nie zastąpi żywego kontaktu młodzieży z kimś, kto swoją pracą i zaangażowaniem społecznym tworzy krajobraz kulturowy naszej ”Małej ojczyzny”.

Zmieniony: Środa, 08 Grudzień 2021 12:38
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 90